Pfsense Firewall Aliases Konfigurasyonu Reviewed by Momizat on . Bu makalemizde PFsense Firewall Üzerinde Aliases konfigrasyonunu inceleceğiz.Peki nedir bu aliases öncelikle buna bakalım.Örneğin Firewall üzerinde Birden fazla Bu makalemizde PFsense Firewall Üzerinde Aliases konfigrasyonunu inceleceğiz.Peki nedir bu aliases öncelikle buna bakalım.Örneğin Firewall üzerinde Birden fazla Rating:
You Are Here: Home » GÜVENLİK (Firewall) » pfSense Firewall » Pfsense Firewall Aliases Konfigurasyonu

Pfsense Firewall Aliases Konfigurasyonu

Bu makalemizde PFsense Firewall Üzerinde Aliases konfigrasyonunu inceleceğiz.Peki nedir bu aliases öncelikle buna bakalım.Örneğin Firewall üzerinde Birden fazla port yönlendirme,ip tanımlama gibi çeşitli işlemler yapıyoruz ancak bir süre sonra Rules kısmı uzayıp gidiyor ve karmaşık bir hal alıyor.İşte Aliases bu yaptığımız tanımlamaları Gruplama’ya yarayan faydalı bir Firewall özelliğidir.

clip_image002 

Aliases Menüsüne Firewall Menüsünden Erişiyoruz.

clip_image004

Bu Tab’dan + Simgesine tıklayarak yeni bir aliases tanımlamak üzere tanım ekranına yönleniyoruz.

clip_image006

Name : Tanımlayacağınız Aliases’e isim belirlediğimiz alan

Desciption : Tanımlayacağınız Aliases’e ait açıklama girdiğimiz alan

Type : Bu alanda ise gruplamak isteğimiz durumu belirliyoruz.

Gruplamak istediğimiz durumu belirliyoruz ve devam ediyoruz.

clip_image008

Type alanından belirli durumları beraber inceleyelim.Öncellikle Type alanından Port(s) durumunu seçiyorum.Seçimi yaptıktan sonra şekildeki gibi + simgesine tıklayarak port tanımlama tabına geçiyorum.

Port : Gruplamak istediğimiz port numaralarını belirliyoruz.

Desciption : Gruplamak istediğimiz port’a ait açıklama bilgisini belirliyoruz.

 Save diyerek port gruplama işlemini tamamlıyoruz.

clip_image010

Gruplama işlemine save dedikten sonra Aliases ana sayfasına yönleniyoruz.Buradan Apply Changes diyerek işlemi onaylıyoruz.

clip_image012

Bir Önceki şekilde yaptığımız işlemlerin aynısını burada da uyguluyoruz.Burada Host tanımlama işlemini yapıyoruz.Type alanından Host(s) durumunu seçiyoruz + simgesine tıklıyoruz ve istediğimiz host adreslerini yazıyoruz ve save diyerek  Aliases ana menüsüne yönleniyoruz.

clip_image014

Apply changes diyerek işlemimizi tamamlıyoruz. Görüldüğü gibi port tanımlama ve host tanımlama işlemlerimiz başarıyla tamamlan dı.Peki biz bunları tamamladık ama nasıl ve nerede kullanacağız dediğinizi duyar gibiyimJ Şimdi nerede ve nasıl kullanacağımız inceleyelim.

clip_image016

Daha önce gördüğümüz bir alana Firewall Menüsünden Nat Tabına geliyoruz.Burada örnek bir port yönlendirme işlemi yapacağız.Mesela http (80) portunu tanımlayalım ve daha önceden grupladığımız Hostlara yönlendirelim.Bizim için gerekli portları yazıyoruz ve Redirect Target IP alanına Aliases  Kısmında tanımladığımız hostlara ait isimi yazıyoruz ve save ederek işlemi tamamlıyoruz.

clip_image018

Firewall Nat ana saysafına yönlendirildik.Buradan Apply Changes diyerek ayarlarımızı onaylıyoruz.Gördüğünüz gibi http (80) portu izinverdigimhostlar  isimli Aliases’ime yönlendirildi.Bu şekilde uzun uzadıya port tanımlamak yerine tek bir grup altında işlemlerimizi tamamlamış oluyoruz.

alıntı: pfsensedestek

About The Author

Number of Entries : 31

Leave a Comment

© 2011-2012 Her Hakkı Mahfuzdur, Tasarım & Programlama wDizayn

Scroll to top