cPanel nedir Reviewed by Momizat on . Merhaba bu makalemizde sizlere cPanel‘i tanıtmaya çalışacağım. Öncelikle biraz tarihi bilgilerden başlamanın faydalı olacağını düşünerek kısaca cPanel‘in geçmiş Merhaba bu makalemizde sizlere cPanel‘i tanıtmaya çalışacağım. Öncelikle biraz tarihi bilgilerden başlamanın faydalı olacağını düşünerek kısaca cPanel‘in geçmiş Rating:
You Are Here: Home » YÖNETİM PANELLERİ » cPanel Dökümanları » cPanel nedir

cPanel nedir

Merhaba bu makalemizde sizlere cPanel‘i tanıtmaya çalışacağım. Öncelikle biraz tarihi bilgilerden başlamanın faydalı olacağını düşünerek kısaca cPanel‘in geçmişi hakkında bilgiler vermek istiyorum.

cPanel, şuan için web hosting kontrol panelleri arasında lider konumda olan bir panel sistemidir. 1997 yılında houston’da kurulan şirket 13 yıldır müşterilerine çeşitli hizmetler sunuyor. cPanel’in yazılım geliştirme departmanları Pensilvanya ve Teksas’da bulunmakta. cPanel sunucularını ise, New York ve California eyaletlerinde barındırıyor.

cPanel‘in sunduğu iki hizmet var

cPanel/WHM ve Enkompass.

cPanel linux hostlar için cPanel/WHM yani webhost manager adını verdiği kontrol panelini müşterilerine sunmakta, windows host kullanıcıları içinse Enkompass kontrol panelini müşterilerine sunuyor.

cPanel kolay kullanım nedeniyle tercih ediliyor.

cPanel’in tercih edilme sebeplerinden birisi ve en önemlisi kuşkusuz kolay kullanıma sahip olması. cPanel müşterilerine sunduğu kolay arayüz ile ve çeşitli modifikasyonlarla büyük başarılar elde ediyor. cPanel arayüzünü daha kullanışlı hale getirmek için birçok eklentiye sahip.

cPanel kontrol paneline
nasıl giriş yapılır?

cPanel webhost kontrol paneline iki yoldan giriş yapabilirsiniz.

1- siteadi.com/cpanel
Sitenizin host kontrol paneline girmek için siteadi.com/cpanel yazmanız yeterli.
2- siteadi.com:2082
Sitenizin host kontrol paneline girmek için siteadi.com:2082 adresinide kullanabilirsiniz. Eğer bir vps veya sunucu yönetiyorsanız yani cPanel-WHM paneline sahipseniz, siteadi.com:2086 adres yolunu kullanarak panelinize ulaşabilirsiniz.

cPanel’in özelliklerini tanıyalım.

İlk defa cPanel kullanıyorsanız, cPanel’in kullanıcıları için hazırlamış olduğu “Getting Started Wizard” aracını kullanarak cPanel’i daha yakından tanıyabilirsiniz. cPanel‘in kullanıcılarına sunduğu çeşitli dil arayüzleri var, bu dillerden biriside türkçe ancak tam anlamıyla panelinizi türkçe olarak kullanmanız şuan için mümkün değil. Başlangıç sihirbazının dilini türkçe olarak değiştirdiğinizde sadece belirli kelimelerin türkçe olduğunu görüyorsunuz sizin için başlangıç sihirbazını ve diğer kısımları kısa olarak türkçe bir şekilde izah etmek istiyorum böylelikle cPanel’i daha yakından tanımış olacaksınız.

Web Hosting tanımı bölümünde (How your site works) kısmı ile başlıyor cPanel’in tanıtımı, yani sizin sitenizin nasıl çalıştığını, çalışma mantığını anlatıyor. Web siteniz, çeşitli dosyaların hostunuza yüklenmesi ile çalışır, yani bilgisayarınızın belgelerim klasörü gibi düşünecek olursanız hostun içinde iki bölüm mevcuttur. Bunlardan birisi public_ftp diğeri ise public_html. Sitenizde görünmesini istediğiniz dosyaları public_html klasöründe barındırmalısınız, eğer hostunuza belge veya sitenizde görünmesini istemediğiniz dosyaları atacaksanız bunlarıda public_ftp bölümüne atmalısınız.

cPanel kullanarak dosyalarımı nasıl upload edebilirim?
Çeşitli ftp programlarının yanı sıra cPaneli kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde dosyalarınızı upload edebilirsiniz. cPanelin içinde bulunan The File Manager (Dosya Yöneticisi) (filemanager_small resmi) yazılımını kullanarak .zip biçimindeki dosyalarıda upload edebilir daha sonra extract (çıkart) butonu ile dizine çıkartabilirsiniz.

cPanel şifremi nasıl değiştirebilirim?

cPanel şifrenizi değiştirmek sadece saniyelerinizi alır, “Change Password” yani “Şifre Değiştir” bölümüne girerek, ister kendi şifrenizi yazabilirsiniz istersenizde password generator yani şifre üreticisini kullanarak en güvenilir şifreleri oluşturabilirsiniz. Bu konuda size mutlaka şifre üreticisini kullanmanızı ve en sağlam şifreleri üreterek hesabınızı daha güvenilir hale getirmenizi tavsiye ederim.

cPanel üzerinden yedekleme işlemleri.
cPanel’i kullanan birçok kişi için back up alanı çok önemlidir. Kolay bir şekilde sitenizin yedeğini almanızı ve gerektiğinde tekrar restore ederek yüklemenizi sağlar. cPanel kullanıcılarının işini kolaylaştırmak adına birçok sihirbaz yazılım eklemiştir bunlardan birisinide yedekleme sistemine eklemiş yani cPanel Back Up Wizard (cPanel yedek sihirbazı) olarak kullanıcılarına sunmuştur.
Yedekleme sihirbazını çalıştırarak isterseniz saniyeler içinde kolay bir şekilde yedek alabilirsiniz, istersenizde mevcut yedeğinizi geri yükleyerek sisteminizin onarılmasını sağlayabilirsiniz.

cPanel üzerinden mail hesabı açmak.
isim@siteadi.com şeklinde bir mail hesabı yaratmak istiyorsanız şu şekilde hemen mail hesabınızı açmanız mümkün.
e-posta hesaplarına (e-mail accounts) giriyorsunuz, açmak istediğiniz hesabın ismini e-posta alanına yazdıktan sonra şifrenizi belirliyorsunuz. Bu bölüm içinde yine password generator kullanmanızı öneriyorum, şifrenizi ürettikten sonra, oluştur butonuna basarak mail hesabınızı oluşturuyorsunuz.
Mailbox Quota yani mail kutunuzun alanını da yine siz belirleyebiliyorsunuz isterseniz 5 mb isterseniz unlimited yani sınırsız alan seçebilirsiniz.

Veri tabanı yaratmak

İşte en can alıcı noktaya gelmiş bulunuyoruz. Php ve MySQL tabanlı scriptlerin kullanımı için bir veri tabanı oluşturmanız gerekiyor. Bu veritabanını cPanelde saniyeler içerisinde oluşturabilirsiniz. cPanel bu konuda diğer kontrol paneli sistemlerine göre çok daha kullanışlı.

Databases kısmına baktığınızda buradada bir sihirbaz görüyoruz. cPanel işimizi kolaylaştırmak için gerçekten elinden geleni yapıyor. MySQL Database Wizard yani mysql veritabanı sihirbazını kullanarak nasıl kolay bir şekilde bu işlemi yapabiliriz hemen uygulamalı olarak gösterelim.

Sihirbazımıza tıklıyoruz daha sonra oluşturacağınız veritabanının ismini yazıyorsunuz ve next step diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Yeni bir veritabanı kullanıcısı oluşturuyoruz.

Create a user diyerek işlemin son aşamasına geçiyoruz.

Gerekli tüm izinleri verdikten sonra next step butonuna basıyoruz ve işlem tamamlanıyor.

Yani böylelikle
database adımız; siteadi_asd
database kullanıcı adı; siteadi_asd
database şifresi; asdasdasd olmuş oluyor.

Database ismi ve kullanıcı ismini aynı isim olarak seçebilirsiniz kolay ve pratik kullanım açısından


About The Author

Number of Entries : 31

Leave a Comment

© 2011-2012 Her Hakkı Mahfuzdur, Tasarım & Programlama wDizayn

Scroll to top